Proces odkładania się płytki nazębnej jest procesem naturalnym i trwa przez całe życie zwierzęcia, są to resztki pokarmu i bakterii jamy ustnej zwierzaka, które pod wpływem składników mineralnych zawartych w ślinie twardnieją i tworzą kamień nazębny. Odpowiednia higiena uzębienia psa zagwarantuje naszemu pupilowi nie tylko lepszy stan zdrowotny ale i uniknięcie nieprzyjemnego zapachu z jego pyska.
W naturalnych warunkach psy czyszczą zęby podczas jedzenia, ogryzając twarde kości i ścięgna, jednakże w warunkach domowych zwierzęta są pozbawione takiej możliwości i potrzebna jest konsekwentna opieka właściciela ażeby pomoc psu utrzymać jego zdrowe uzębienie. Higienę jamy ustnej należy włączyć do harmonogramu dziennego higieny psa około jego drugiego roku życia aby nie dopuścić by kamień zaczął się odkładać.
Zęby szczeniaka
Jednakże już od szczeniaka powinniśmy nie tylko przyzwyczajać psa do dotyku pyska ale i do regularnego sprawdzania uzębienia, co w późniejszym etapie ułatwi nam cały proces szczotkowania. Gdy pies jest już przyzwyczajony do dotykania pyska oraz podnoszenia fafli i nie straszna mu szczoteczka do zębów oraz pasta, możemy śmiało przystąpić do dziennego szczotkowania.
Około 4-tego miesiąca powinniśmy sprawdzić u weterynarza poprawny rozwój uzębienia psa, potwierdzić ze nie ma wad zgryzu, czy ma jeszcze zęby mleczne i czy one nie utrudniają wyrośnięcia nowym stałym zębom, a późniejszym etapie rozwoju kontrolować regularnie od 2 do 4 razy do roku.
Około 8 miesiąca życia każdy prawidłowo rozwijający się pies powinien już pozbyć się zębów mlecznych i zamienić je na stałe, aczkolwiek proces ten może być opóźniony u szczeniaków które nie były żywione sucha karmą. U dwumiesięcznego psa zęby mleczne powinny być w pełni rozwinięte i można mu dawać sucha karmę przeznaczoną dla szczeniąt.
Polecamy wysokiej jakości suchą karma dla psów NATURA DIET i DINGO, biologicznie przystosowane dla szczeniąt do 8-12 miesiąca życia w zależności od ich wagi w okresie dorastania:
Objawy choroby zębów u psa
- brak apetytu i ogólna niechęć do jedzenia
trudności w gryzieniu
nieprzyjemny zapach z pyska
- ślinotok
- zaczerwienione, krwawiące lub obrzęknięte dziąsła
- brązowy lub żółty nalot na zębach
- utrata wagi
brak ochoty do zabawy
Jak dbać o zęby psa
Podstawą zdrowego uzębienia psa lub kota jest odpowiednie odżywianie, należy unikać podawania wyłącznie karmy mokrej. Zaletą suchej karmy jest ze podczas jej gryzienia pies będzie ścierał naleciałości na zębach. Podobną funkcję spełniają specjalne gryzaki, smakołyki lub zabawki do gryzienia.
W tym celu polecamy karmę NATURA DIET ODONTIC w postaci dużych krokietów, który sprzyjają gryzieniu i żuciu, a przez to zwiększa czas ekspozycji naszych substancji czynnych w pysku naszego pupila. Podając Twojemu psu Natura Diet Odontic pies będzie miał świeży i przyjemny oddech oraz pomoże zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego i ubytków, które mogą powodować inne karmy i przysmaki.
Do naszego naturalnego przepisu włączyliśmy trzy składniki, które wyraźnie pomagają nam utrzymać zdrowy pysk psa:
- Probiotyki: Identyfikują zarazki odpowiedzialne za tworzenie płytki nazębnej i walczą bezpośrednio z nimi. Ponadto „osiedlają” się na zębach tworząc warstwę ochronną nie pozwalając na przyleganie nowych zarazków. Te probiotyki po „osiedleniu”, powoli rozbijają małe krystaliczne związki, które powodują powstawanie płytki nazębnej; pomagają również zmniejszyć nieświeży oddech.
- Olejki eteryczne: działają tylko lokalnie i odświeżają oddech naszych psów.
- Chlorofil: wzmacnia i stymuluje układ odpornościowy, działa przeciwzapalnie i przeciw utleniająco.
Czyszczenie zębów psa pastą i szczoteczką do zębów, ochroni twojego ulubieńca przed poważnymi schorzeniami jamy ustnej. Czynność taka powinna być w harmonogramie codziennej higieny zwierzaka. Powinniśmy przyzwyczajać go od najmłodszych lat do dotyku szczoteczki i smaku specjalnie wyprodukowanej dla psów pasty do zębów, zaczynając na początku od dotykania jego zębów palcem wykonując ruchy czyszczenia, żeby mógł przywyknąć do tego uczucia jak i samej czynności.
Na rynku znajdą Państwo także preparaty do higieny jamy ustnej zwierząt które zawierają różne składniki aktywne, najczęściej stosowanym jest chlorheksydyna mającą działania bakteriobójcze, ograniczające wzrost bakterii, a tym samym odkładanie płytki nazębnej. Dobrym pomysłem jest także podawanie specjalnych gryzaków, smakołyków czy zabawek do żucia, które pełnią podobną funkcję.