Drapanie lub wgryzanie się w sierść jest naturalnym zachowaniem psa, robią to w celu usunięcia elementów drażniących sierść lub skórę. Niepokojącym sygnałem jest nadmierne i uporczywe drapanie się w jednym miejscu lub po całym ciele. Również częste tarzanie się w trawie może wskazywać na objawy irytacji skóry zwierzęcia i oznaczać że dzieje się coś niedobrego. Tylko dobra znajomość zachowań własnego psa pozwala na dostrzeżenie pierwszych symptomów dolegliwości i szybką reakcje, gdy dzieje się coś niepożądanego z jego zdrowiem.

Najczęściej występujące symptomy przy chorobie skóry psa na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

  • wycieranie głowy o podłogę
  • ocieranie się pyskiem lub uszami
  • intensywne drapanie uszu
  • chwytanie przednimi łapami pyska
  • ocieranie się tyłem o meble
  • tarzanie się na plecach

Pasożyty zewnętrzne pchły, wszy, kleszcze.

Jedną z najczęstszych przyczyn ciągłego drapania i wygryzania się w sierść, jest to obecność pasożytów. Mogą to być pchły, wszy i inne owady albo roztocza, powodujące podrażnienie skóry psa. Stosowanie środków przeciwpchelnych powinno być stałym elementem profilaktyki u psa, ponieważ znacząco zmniejsza ryzyko infestacji tymi pasożytami.

Alergia

Reakcja alergiczna pojawiają się w przypadku, gdy organizm psa reaguje w nadmiernym sposób na czynnik, który dla zdrowego zwierzęcia jest obojętny. Ustalenie czynnika wywołującego alergię, umożliwia kontrolowanie objawów klinicznych i zapewnia zwierzęciu komfortowe życie.

Wśród najczęściej spotykanych typu alergii rozróżniamy:

  • wziewna, czyli uczulenie na unoszące się w powietrzu alergeny środowiskowe występuje zazwyczaj sezonowo, w okresie pylenia konkretnego drzewa lub trawy.
  • kontaktowa, występującą w momencie kontaktu skory psa z alergenem, najczęściej na słabo owłosionej części brzucha, wewnętrznej stronie ud lub w okolicach palców.
  • pokarmowa, związana jest z czynnikiem uczulającym, będącym komponentem podawanej karmy, mogą to być konkretne rodzaje mięsa lub ryb, jak i na nabiał, jaja, owoce i warzywa. Biegunka nie należy do częstych objawów alergii pokarmowej, najczęściej wywoływana jest przez nietolerancję pokarmową niż alergie.

Zaburzenia hormonalne

Wiele dermatoz występujących u psów i kotów związanych jest z zaburzeniami hormonalnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, cukrzycą, zaburzeniami w funkcjonowaniu jąder i jajników. Zaburzenia hormonalne pojawiają się, gdy gruczoły dokrewne, produkujące i wydzielające hormony funkcjonują nieprawidłowo lub organizm nie reaguje właściwie na wytworzone hormony. Nie istnieje jeden schemat leczenia chorób hormonalnych , dlatego należy przeprowadzić badania kliniczne oraz dodatkowe badania diagnostyczne. Bardzo często objawą wskazującą na tego typu zaburzenia jest wypadanie sierści.

Świąd

Świąd to nieprzyjemna i niekomfortowa dolegliwość, która powoduje chęć ciągłego drapania się i pocierania. Jest on niezwykle uciążliwy i dokuczliwy, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Przyczyn świądu jest bardzo dużo, zaczynając od problemów dermatologicznych jak atopia, jakość podawanego pokarmu, nadwrażliwość na pasożyty zewnętrzne a nawet problemy psychicznych takie jak na przykład stres.

W przypadku wystąpienia choroby należy zidentyfikować przyczynę i przedsięwziąć odpowiednie środki do skutecznego leczenia przyczynowego. Jeśli na przykład przyczyną są pasożyty zewnętrzne, leczenie i zapobieganie jest dość łatwe, wystarczy zastosować preparaty lecznicze, które można kupić w specjalistycznych klinikach lub sklepach zoologicznych. Stosowanie leków przeciwświądowych nie zawsze jest konieczne. W momencie gdy sytuacja się nie poprawia, lub kiedy problem znika i znowu się pojawia, należy skonsultować się z weterynarzem.

Jednymi z najważniejszych przyczyny świądu u psa są:

    • atopowe zapalenie skóry
    • alergia pokarmowa
    • nadwrażliwość na pasożyty
    • zapalenie skóry na tle Malassezia
    • ropne zapalenie skóry (wywołane przez Staphylococcus)

Polecamy wyczerpujący artykuł na temat świądu na stronie Co w sierści piszczy – Świąd u psa: dlaczego pies się drapie i jak mu pomóc?