Badania sugerują, że koty mogą zarazić się koronawirusem, ale właściciele zwierząt domowych nie muszą wpadać w panikę

Naukowcy twierdzą, że nie jest jasne, czy koty mogą przenosić wirusa na ludzi

Wedlug ostatniej publikacji Nature, naukowcy z Chin potwierdzili ze koty mogą zarazić się koronawirusem, który powoduje COVID-19 i rozprzestrzenia go na inne koty, ale psy nie są tak naprawdę podatne na infekcje. Zespół naukowy z Harbin Veterinary Research Institute w Chinach stwierdza również, że kurczęta, świnie i kaczki prawdopodobnie nie zarażą się wirusem.

Naukowcy twierdzą, że odkrycia są interesujące, ale właściciele kotów nie powinni się jeszcze niepokoić. Wyniki opierają się na eksperymentach laboratoryjnych, w których niewielka liczba zwierząt celowo została zainfekowana dużymi dawkami wirusa SARS-CoV-2, i nie reprezentują rzeczywistych interakcji między ludźmi i ich zwierzętami domowymi, mówi wirusolog Linda Saif z Ohio State University w Columbus. Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że zarażone koty wydzielają wystarczającą ilość koronawirusa, aby zarazić ludzi.

Ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się szybko na całym świecie, niektórzy wyrazili obawy dotyczące tego, czy wirus może przenosić się między zwierzętami domowymi a ludźmi. Do tej pory pojawiło się kilka doniesień o zarażonych zwierzętach domowych: kota w Belgii i dwóch psów w Hongkongu. „Koty i psy mają bliski kontakt z ludźmi, dlatego ważne jest, aby zrozumieć ich podatność na SARS-CoV-2 w celu kontroli COVID-19”, piszą autorzy ostatniego badania, przedruk opublikowany w bioRxiv 31 marca.

Zespół pod przewodnictwem wirusologa Bu Zhigao zainfekował pięć kotów domowych SARS-CoV-2. Gdy sześć dni później dwa koty zostały poddane eutanazji, naukowcy odkryli wirusowe RNA oraz zakaźne cząsteczki wirusa w górnych drogach oddechowych.

Pozostałe trzy zarażone koty umieszczono w klatkach obok trzech niezakażonych kotów. Zespół wykrył później wirusowy RNA u jednego z niezainfekowanych kotów, co sugeruje, że zarazili się wirusem od zarażonych kotów poprzez krople oddechowe. Wszystkie cztery koty wytwarzały również przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2. Nadzór nad SARS-CoV-2 u kotów należy uważać za część wysiłków mających na celu wyeliminowanie COVID-19 u ludzi, zauważają autorzy w przedruku, który nie był recenzowany.

Bez Objaw Choroby

Ale Linda Saif mówi, że żaden z zainfekowanych kotów nie wykazywał objawów choroby i że tylko jeden z trzech kotów narażonych na zakażone zwierzęta złapał wirusa. „To sugeruje, że wirus może nie być wysoce zakaźny u kotów”, mówi. Ponadto sposób przenoszenia jest niejasny, ponieważ badanie nie opisuje, w jaki sposób ustawiono klatki, a niezakażone koty mogły zarazić się wirusem z zanieczyszczonego kału lub moczu.

Potrzebuje więcej testów, gdy koty są zarażone różnymi dawkami wirusa, aby sprawdzić, na przykład, czy mogą przekazać je innym kotom.

Wyniki sugerują, że koty powinny być uważane za element w kontrolowaniu COVID-19, ale nie są one głównym czynnikiem w rozprzestrzenianiu się choroby, mówi Dirk Pfeiffer, epidemiolog z City University of Hong Kong. „Dlatego skupienie się na kontroli COVID-19 musi bez wątpienia pozostać zdecydowanie na zmniejszeniu ryzyka przenoszenia się człowieka z człowiekiem.”

Wcześniejsze badania wirusa, który spowodował ciężkie przypadki chorób układu oddechowego, SARS, wykazały, że koty mogą zostać zarażone SARS-CoV i przekazać je innym kotom. Ale „nic nie wskazuje na to, aby podczas pandemii SARS SARS-CoV rozpowszechnił się w kotach domowych lub został przeniesiony z kotów na ludzi”, powiedział Saif.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zalecają, aby osoby zarażone COVID-19 ograniczały kontakt ze swoimi zwierzętami domowymi, w tym unikanie pieszczot, lizanie oraz dzielenie się jedzeniem i sprzętem.

„Są to środki ostrożności, które byłyby zalecane w przypadku każdej nowo pojawiającej się choroby, w której dostępne są tylko ograniczone informacje”, mówi Linda Saif.

Inne zwierzęta

Naukowcy odkryli również, że fretki są również bardzo podatne na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, co według nich czyni z nich odpowiedni model do testowania potencjalnych szczepionek i leków. Kilka laboratoriów już rozpoczęło badania nad nimi w zakresie COVID-19.

Psy były jednak mniej podatne na wirusa. Naukowcy zainfekowali pięć młodych psów i stwierdzili, że dwa wydalały wirusowy RNA z kałem, ale żaden nie zawierał zakaźnego wirusa.

Podobne badania na świniach, kurczakach i kaczkach nie wykazały wirusowego RNA u zwierząt celowo zakażonych wirusem lub zwierząt narażonych na zakażone zwierzęta.

Odkrycia te sugerują, że żaden z tych gatunków nie odgrywa roli w epidemiologii zakażenia COVID-19.

Źródło:NATURE: Coronavirus can infect cats — dogs, not so much